Itt könnyedén rád talál a szerelem!
 
 

Brutális fordulat az Adrián

« Vissza a cikkekhez

Brutális fordulat az Adrián 1


Aki az elmúlt évtizedekben legalább egyszer elindult Horvátország irányába, az pontosan tudja, mi az a „luckói rémálom”. A magyar turisták százezrei számára ismerős az a gyomorszorító érzés, amikor a tengerpart hűsítő szele helyett csak a kocsik kipufogógázát és a végeláthatatlan sorokat látjuk a fizetőkapuknál. Ennek a korszaknak azonban most egy drasztikus döntéssel véget vetnek: Horvátország történetének legnagyobb közlekedési reformja vette kezdetét, amely alapjaiban írja át a nyaralási szokásainkat.

A sorompók alkonya: Miért törlik el a régi rendszert?

Évtizedeken át a fizetőkapus rendszer volt a horvát autópályák megkerülhetetlen, de mélyen gyűlölt védjegye. Ez a technológia mára a turizmus fenntarthatóságának és a látogatók idegrendszerének legnagyobb gátjává vált. A nyári csúcsidőszakokban a fizetőkapuk áteresztőképessége egyszerűen képtelen kiszolgálni a tömeget. Az eddigi szisztéma lényege a megállás volt: jegyet húzni, sorban állni, fizetni, majd megvárni a sorompót. Ez a háromlépcsős folyamat generálta azokat a kilométeres dugókat, amelyek miatt sokan inkább az éjszakai vezetést választották.

A horvát kormány és az autópálya-kezelő (HAC) felismerte, hogy a 2020-as évek végére tarthatatlanná vált ez az állapot. Az új, teljesen digitális útdíjfizetési rendszer bevezetése nem csupán kényelmi szempont, hanem komoly környezetvédelmi és gazdasági lépés is. A megállás nélküli haladással ugyanis drasztikusan csökken az autók üzemanyag-fogyasztása és a károsanyag-kibocsátás is, hiszen megszűnik a motorok felesleges járatása a tűző napon.

Digitális forradalom: Így fogunk suhanni a tengerpartig

Az új rendszer alapja az úgynevezett „szabad áthaladásos” (free-flow) technológia. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az autósoknak egyetlen másodpercre sem kell majd megállniuk. De hogyan fogják tudni, hogy fizettünk-e?

A horvát hatóságok nem bízzák a véletlenre: 212 speciális útdíjportált és összesen 1744 szupermordern, nagyfelbontású kamerát telepítenek a sztrádákra. Ezek az eszközök menet közben, akár autópálya-tempónál is képesek azonosítani a járműveket.

A magyar autósokra váró legfontosabb változások:

Azonnali azonosítás: A kamerák és elektronikus eszközök a szélvédőre ragasztott egység vagy a rendszám alapján azonnal rögzítik az áthaladást.

Regisztráció kényelmesen: A 3,5 tonna alatti járművek (személyautók) tulajdonosainak várhatóan nem lesz kötelező külön hardvert (ENC-t) vásárolniuk; elegendő lesz a rendszámot egy online felületen egy bankkártyához társítani.

Automatikus levonás: Nincs többé aprópénz utáni kutatás vagy kártyaolvasási hiba a kapunál; az útdíjat a rendszer automatikusan kalkulálja és vonja le a megtett út alapján.

Profi megoldás a nagyoknak: A kamionok és buszok számára továbbra is kötelező marad az elektronikus fedélzeti eszköz (OBU), de nekik sem kell megállniuk a mérőpontoknál.

Vigyázat: Sokan elnézik a kritikus dátumot!

Itt jön a hír, amire minden magyar utazónak figyelnie kell, mert egy apró tévedés tönkreteheti a 2026-os nyaralást. Bár a sajtóban sokszor a 2026-os év szerepel a nagy váltásként, a horvát autópálya-kezelő (HAC) legfrissebb közleménye szerint a teljes digitális rendszer éles indulása 2027 márciusára tolódik.

Mit jelent ez nekünk? Azt, hogy a 2026-os nyári szezonban még a megszokott, idegtépő fizetőkapus rendszerrel kell számolnunk. A nagy átalakítás, a kapuk elbontása és a digitális portálok tesztelése már javában zajlik, de a sorompók 2026 nyarán még lecsukódnak előttünk. Ne dőljön be a híreknek: idén még ne dobja ki a meglévő ENC-készülékét, és készítse be a bankkártyáját a Lucko-kapunál!

Mi lesz a pénztárcánkkal? Drágulás vagy spórolás jön?

A magyar családok számára a legfontosabb kérdés mindig az ár. Bár a rendszer kiépítése milliárdos beruházás, a cél nem a drágítás, hanem az átláthatóság. A díjat továbbra is a megtett kilométerek és a járműkategória alapján számolják ki, csak éppen sokkal pontosabban és gyorsabban.

Sőt, ha belegondolunk, a megállás nélküli haladás komoly spórolást is jelent. Egy órányi araszolás a dugóban jelentős plusz üzemanyagot emészt fel, nem is beszélve a motor és a fék kopásáról. A 2027-től bevezetésre kerülő rendszerrel tehát nemcsak időt, hanem pénzt is megtakaríthatunk.


« Vissza a cikkekhez